Keményen dolgozó tanácsadók – Giró-Szász számítása beválik

  • Böszörményi Jenő
  • 2015. június 4.

Belpol

A kormányzati főkommunikátor Giró-Szász András volt cége eddigi legsikeresebb évét zárta tavaly. Az államtitkár is tarthatja a markát.

271 milliós osztalékot fizetett tulajdonosainak Giró-Szász András, a kormányzati kommunikációért felelős államtitkár volt cége, a Strategopolis Stratégiai Elemző és Kommunikációs Tanácsadó Kft. Ez az adat bár önmagában is tiszteletet parancsoló, a cég eredményességéről még lenyűgözőbb képet kaphatunk, ha tudjuk, hogy ezt „mindössze” 666 milliós nettó árbevétel mellett érte el.

false

 

Fotó: MTI

A többek között állami megrendelésre is dolgozó kft. a 2010-es kormányváltást követően rendkívül dinamikus növekedésbe kezdett: 2011-ben és 2012-ben megduplázta, 2013-ban és tavaly másfélszeresére növelte árbevételét. Kiugró eredményességét jelzi, hogy a 2006-os alapítása óta elért 1,89 milliárdos összárbevétel mellett kereken félmilliárd forint osztalékot vettek fel az évek során gyakran változó tulajdonosok. A tavalyi év pedig különösen jól sikerült, hiszen az árbevétel-arányos eredmény 47 százalékos mutatója a nemzetközi piacokon kiemelkedően nyereséges gazdasági társaságokat – Apple, Google – is lepipálja.

A Strategopolis sikeres működése Giró-Szász Andrásnak sem lehet teljesen érdektelen, hiszen a céggel, illetve a cég tulajdonosaival szemben 750 milliós követelése áll fenn, amely az államtitkár tavalyi nyilatkozata szerint egyrészt a 61 százalékos üzletrészének eladásából és a még ki nem fizetett osztalékból áll össze. Az államtitkár nem kis kockázatot vállalt, amikor beleegyezett abba, hogy háromnegyedmilliárdos követelését két év alatt egyenlítsék ki. A cégnek azonban szerencsére van munkája, vezetői pedig ügyes üzletemberek: olcsón vesznek, drágán adnak el. Giró-Szász számítása tehát egyelőre beválni látszik.

A Miniszterelnökségen dolgozó államtitkár egyébként nagyon jó üzletet csinált tavaly, amikor két kormányzati megbízatása között négy és fél hónapra fillérekért vásárolta vissza magát az évről évre egyre jobban prosperáló Strategopolisba: az akkori tulajdonosok, Várkonyi Gáspár és Molnár Norbert ugyanis névértékén, 1,83 millió forintért engedték át a cég többségi tulajdonrészét Giró-Szásznak. Amikor viszont cirka negyedévvel később Orbán Viktor miniszterelnök újra a fedélzetre szólította, Giró-Szász már 750 millió forintos követeléssel búcsúzhatott társaitól, vagyis több mint 400-szoros áron vált meg üzletrészétől – mindössze 134 nap leforgása alatt ez igazán szép teljesítmény. (Az államtitkár volt cégeiről, az üzletrészek adásvételéről itt írtunk részletesen.)

Hogy Giró-Szásznak jut-e valami a most fizetett 271 milliós osztalékból, vagy még várnia kell, nos, ezt nem kötötték az orrunkra.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány a tettes

A DK-s politikus visszavonulásának mindenki örül. Örül a Fidesz, örülnek azok is, akik őszintén a pokolra kívánják Orbánt és a rendszerét. Hiszen Gyurcsány távozása felér egy beismeréssel: tényleg mindenért ő a hibás.